1. Portada /
  2. Agenda /
  3. Programa Festes Patronals Puríssima ...
tornar

Programa Festes Patronals Puríssima Xiqueta 2019

26/04/2019 al 05/05/2019

Descàrrega pdf

DISSABTE 13. DIA DEL PREGÓ

19.00h Cercavila de festers acompanyats per dolçaina i tabal de la Colla El Riberer i les bandes de música de Jesús Pobre, l’Illa Benidorm, Bataclán, Benitatxell, Toca’t un ou i Benissa.

20.30h Concentració de festers i autoritats a la plaça del Portal.

21.00h Pregó de festes a l’Església Parroquial, a càrrec de les benisseres, Maria Mas i Nydia Crespo, de Teatreres pel món.

A continuació, cant de l’Himne a la Puríssima Xiqueta i l’Himne de Benissa, acompanyats per la banda de la Societat Lírica i Musical de Benissa i la Coral Benissenca.

00.00h  Actuació de la fabulosa orquestra LA TRIBU al Passeig Dolores Piera.

DIJOUS 25

PREMIOS LITERARIOS “25 DE ABRIL” I CERTAMEN DE PINTURA SALVADOR SORIA-VILLA DE BENISSA 2019

20.30h Lliurament dels Premis Literaris «25 d’abril» i Certamen de Pintura S. Soria - Vila de Benissa 2019.

Presentació de les obres guanyadores de l’edició 2018, al saló d’actes municipal.

22.30h Cercavila dels festers pel poble per visitar els carrers engalanats, acompanyats per la Xaranga L’Espardenya.

DIVENDRES 26. DIA DE LA CORONACIÓ

20.00h Cercavila dels festers acompanyats per la Colla de Xirimiters Pere Bigot i les bandes de música de Jesús Pobre, l’Illa Benidorm, Bataclán, Benitatxell, Toca’t un ou i Benissa.

22.00h  Concentració d’autoritats i reines de festes de pobles veïns a la plaça del Portal.

22.30h Acte de Coronació de les Reines Infantil i Major 2019, Angela Grimalt Ivars i Gabriela Marqués Cardona, al passeig Dolores Piera.

En finalitzar la Coronació, continuarà la festa amb la magnífica orquestra MITO, a la plaça Rei Jaume I.

DISSABTE 27 DIA DE L'OFRENA

08.30h  Acte litúrgic de la salutació a la nostra patrona, la Puríssima Xiqueta.

11.00h Parc infantil a càrrec d’Arte Mediterráneo a la Glorieta de Joaquín Piera i Mariana Torres.

13.00h Entrada de la murta amb la col·laboració de l’Associació de Cavallistes i Carreters, acompanyats per la Colla de Xirimiters Pere Bigot i la banda de la Societat Lírica i Musical de Benissa.

18.30h  Missa vespertina i volteig de campanes.

19.00h Concentració a la plaça del Convent dels participants de l’Ofrena de flors, per a començar la cercavila fins a l’Església Parroquial, acompanyats pel grup de danses L’Esbart Dansaire i la Colla de Xirimiters El Riberer.

19.30h Concentració dels festers a la plaça dels Germans Ivars,per començar la cercavila acompanyats per la Muixeranga de la Marina Alta i les bandes de Benissa, Benitatxell i Toca’t un Ou.

19.30h Ofrena de flors a la Puríssima Xiqueta. En acabar, imposició de medalles als festers.

00.30h  Gran castell de focs artificials de RICASA, a la Glorieta de Joaquín Piera i Mariana Torres.

Es recomana, per veure bé el castell, que la gent s’ubique al c/ Teulada i als baixos de la finca Ibèria.

01.00h Gran actuació del TributDESCANSO DOMINICAL” de MECANO en el passeig Dolors Piera.

2.30h  Continuem la nit amb la marxa de l’orquestra “ LA PATO”

DIUMENGE 28 DIA DE LA PURÍSSIMA

08.00h Despertada, volteig de campanes i cercavila de les bandes de música.

08.30h  Missa resada

10.00h Cercavila de festers, majorals i clavariesses acompanyats per la Colla Pere Bigot i les bandes de música Bataclan, Festival, Benitatxell, Castells i Benissa.

11.30h Missa solemne i sermó en honor a la Puríssima Xiqueta. Missa cantada per la Coral Benissenca amb la soprano solista Carmen P. Romero, acompanyada a l’orgue per Josep Ortolà, tots dirigits per Javier Santacreu. Interpretaran la Missa brevis núm. 4 de J. M. Dreyer, el Regina coeli KV108 de Mozart, i Ave Maria de Franz Schubert.

En finalitzar, visita a la Residència d’Ancians San Joaquín i Santa Ana.

14.00h “Mascletada pirodigital” de la pirotècnia RICASA, a la Glorieta de Joaquín Piera i Mariana Torres. Preguem al públic que seguisca les indicacions del personal de seguretat (Policia Municipal i Protecció Civil) per evitar incidents.

19.00h Missa resada i baixada de la imatge de la patrona acompanyada per l’organista Josep Ortolá Font.

A continuació, solemne processó en honor a la Puríssima Xiqueta.

En acabar, espectacular espectacle piromusical de la mà de RICASA a la Glorieta Joaquin Piera i Mariana Torres. Per a gaudir plenament d’ell aconsellem que la gent se situe en els baixos de la Finca Ibèria.

Després del castell de focs artificials, continuem la nit amb l’actuació de “FANÁTICA” i en acabar amb “LA DECADA PRODIGIOSA” en el passeig Dolors Piera.

DILLUNS 29. DIA DELS RIBERERS

08.00h Despertada, volteig de campanes i cercavila dels festers acompanyats per les bandes de música.

10.00h Cercavila dels festers, majorals i clavariesses amb les bandes de música de Jesús Pobre, Bataclán, Benitatxell, Castells i la Colla de Xirimiters El Riberer.

11.30h Missa solemne i sermó en honor a la Puríssima Xiqueta.

Missa cantada per la Coral Benissenca amb l’organista Josep Ortolà, dirigits per Javier Santacreu. Interpretaran la Missa brevis núm. 4 de J.M. Dreyer i diversos motets de Hössl, Mozart, Rutter, Gounod i Handel.

13.00h Ofrena de flors al Monument del Riberer i homenatge als riberers: Antonio Cabrera Sala, Pepe Devesa Ferrando, Pedro Ferrando Marí,Pedro Ivars Crespo, Francisco Ivars Ivars i Vicent Santacreu Ginestar.

Pregó a càrrec de Marta Santacreu Santamaría en la placeta de l’Església Vella.

14.00h Mascletada de la pirotècnia RICASA a la Glorieta Joaquin Piera i Mariana Torres.

Preguem al públic que seguisca les indicacions del personal de seguretat (Policia Municipal i Protecció Civil) per evitar incidents.

18.00h Cavalcada de carrosses amb acompanyament de les xarangues L’Espardenya i Morralla i bandes de Jesús Pobre, Bataclán, grup de danses Pedramala i espectacle itinerant Macroscopi de Scura splats.

Lliurament de premis als millors carrers engalanats i a les carrosses.

En acabar, repartiment de xocolata i magdalenes a càrrec de la Comissió de festes 2019, amb la col·laboració de l’Associació Espanyola Contra el Càncer de Benissa, al passeig Dolors Piera.

Actuació del grup de teatre i animació L’Abordatge de La Banda del Drac.

19.30h  Missa resada.

00.00h Tradicional Cant a la Salve a la Puríssima Xiqueta en l’antiga casa de Joan Vives, en el carrer de la Puríssima, acompanyats per la banda de la Societat Lírica i Musical de Benissa sota la direcció del mestre Miguel Ángel Grau Martínez. En acabant, llançament de la traca quilomètrica.

00.30h Gran mascletà nocturna pirodigital a càrrec de pirotècnia RICASA a la Glorieta Joaquin Piera i Mariana Torres.

01.00h Lliurament de la vara de comandament de l’alcalde de Benissa, Abel Cardona Castell, a l’alcalde dels Fadrins 2019, Joan Pineda Carbó.

A continuació, actuació de l’orquestra LA FIESTA i la intervenció del conegut cantant HENRY MÉNDEZ.

DIMARTS 30. DIA DELS FADRINS

08.00h Despertada

08.30h  Missa resada.

11.00h Parc infantil a càrrec d’Arte Mediterráneo a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres.

13.30h Concurs de paelles a la plaça Jaume I per a penyes, quintades i tot el món que vulga participar, amb interessants premis per a les tres primeres, 
PATROCINAT PER MATERIALES DE CONSTRUCCIÓN DIEGO CABRERA, i amb la festa de la banda Bataclán de Xaló.

17.30h Cavalcada humorística amb la participació popular, animació infantil La Selva de la companyia Scura Splats i la música de les xarangues L’Espardenya, Moralla, banda Bataclán i la batucada Bunpada.

La concentració de participants es farà en el C/Sant Josep.

ITINERARI: C/Sant Josep, C/Sant Domènec, C/Santa Bàrbara, Plaça del Portal, C/Puríssima, i finalitza a la Plaça Rei Jaume I.

En acabar es lliuraran els premis a les millors disfresses. L’Associació Espanyola Contra el Càncer de Benissa repartirà el berenar patrocinat per Supermercados Pepe la Sal en la plaça Jaume I.

19.00h  Espectacle infantil de LA GLÜPS IN CONCERT de la companyia La Glüps Band a la plaça Rei Jaume I.

19.00h  Gran vesprada de ball al Centre Social Bèrnia, 
amenitzada per Francisco Escoda.

20.00h  Comencem la nit JOVE (i no tan jove) amb l’actuació de RAMONETS, l’artista local KROU, JAZZWOMAN, EL DILUVI, MAFALDA i PLAN B, al Passeig Dolores Piera.

DIMECRES 1. PRIMER DIA DE BOUS

08.30h  Missa resada

11.00h Parc infantil i carretons a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres, a càrrec d’espectacles L’Afició.

18.30h Entrada de bous de la Ramaderia Coves.

19.00h Solta de vaques a càrrec de la R. Machancoses.

23.30h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia Coves.

DIJOUS 2

08.30h  Missa resada.

15.30h Actuació de Francisco Escoda a la Residència d’Ancians San Joaquín i Santa Ana.

19.00h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia La Paloma.

23.00h Entrada de bous de la Ramaderia Benavent.

23.30h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia Benavent.

00.30h Discomòbil a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres.

DIVENDRES 3

08.30h  Missa resada

10.00h Solta de vaques a càrrec de Ramaderia Els Coves

18.30h Entrada de bous de la Ramaderia La Paloma.

19.00h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia Benavent.

23.30h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia La Paloma.

00.00h Correfocs per Theos foc de la companyia Scura splats.

01.00h Discomòbil a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres.

DISSABTE 4

08.30h  Missa resada

09.00h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia Machancoses

11.00h Parc infantil en el C/Sant Pere i carretons a la plaça Jaume I, a càrrec d’Espectacles L’Afició.

12.30h Concentració de les anyades a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres, amenitzades per la banda Festival Xaló, xaranga Toca’t un ou i la batucada Bunpada.

14.00h Paella gegant a la Glorieta Joaquín Piera i Mariana Torres, patrocinada per Casa Boira i música de les xarangues.

16.30h  Vesprada de ball i festa amb l’actuació de les orquestres MATRIX BAND, EMPOPADOS i Nit Remember, de la mà de KIKE JAEN.

18.00h  Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia Machancoses.

19.30h  Missa resada.

20.00h Solta de vaques a càrrec de la Ramaderia La Paloma.

DIUMENGE 5

08.00h Despertada, volteig de campanes i cercavila de les bandes de música.

08.30h  Missa resada.

10.00h Cercavila dels festers, majorals i clavariesses amb les bandes de música Real de Gandia, Festival, l’Illa Benidorm, Castells i la Colla de Xirimiters Pere Bigot.

11.30h Missa solemne i sermó en honor a la Puríssima Xiqueta.

14.00h Mascletada a càrrec de la pirotècnia RICASA.

18.00h Concert de l’Orfeó Cantabile d’Alacant, patrocinat per la

Diputació d’Alacant i l’Ajuntament de Benissa a l’església.

18.30h Obra de teatre infantil “La rateta de colors” interpretada per les nostres artistes pregoneres Teatreres pel món a la plaça Jaume I.

19.30h  Missa resada

20.00h Espectacle de fi de festa amb l’actuació ACROBÀTICS a la plaça Jaume I.